Jak robić postępy w życiu?

Samodyscyplina

Zastanawiałeś się dlaczego niektórzy osiągają sukcesy w życiu? Są osobami szczęśliwymi, dbającymi o rodzinę, zdrowie i finanse? Świetnie, żeby osiągać takie cele w życiu kluczowa jest tutaj samodyscyplina.

 

Każdy pragnie czegoś… ale czego? Na pewno być szczęśliwym, mieć pieniądze i nie martwić się o kolejny dzień, doskonale też wiemy jak część z tych celów osiągnąć …kiedyś. Tylko kiedy? nie realizujemy tego tylko szukamy wymówek: nie mam na to czasu, brakuje pieniędzy, rodzina mnie ogranicza, nie mam takiej wiedzy. Żyjemy ciągłymi fantazjami i wymówkami a nasze życie ucieka nam przez palce mówiąc …zrobię to jutro, wstajemy każdego dnia i ponownie mówimy jutro. Sekret jest jeden, przestań narzekać i odkładać wszystko na później, zacznij robić to …teraz, nie szukaj wymówek, wstań zrób cokolwiek byle to poszło do przodu.

 

Kończę z wymówkami i zapisuję cele

Jedynym z najlepszych sposobów na skończenie z wymówkami jest zapisywanie celów w notatniku. Cele można zapisywać w tz. macierzy Eisenhowera która wygląda następująco:

Polega ona na posegregowaniu codziennych zadań od priorytetów po mało ważne cele. W kategorii „Ważne i pilne” możemy napisać np. wykonanie pilnych telefonów, rozwiązanie nagłych problemów, spotkania biznesowe. Umieszczam tutaj różne sytuacje kryzysowe i ta które mają najwyższy priorytet w danym dniu.
Kategoria „Ważne i niepilne” umieszczam cele umieszczam cele które nie muszą być zrobione na wczoraj np. Zrzucenie wagi, czytanie książki o rozwoju czy nauka angielskiego. Jest to kategoria na której powinniśmy skupić się najbardziej gdyż zbliża nas do osiągnięcia celów, nie wywiera na nas presji po której możemy spokojnie spać. Trzecia kategoria „Nieważne i pilne” polega na zapisywaniu prostych rzeczy na dany dzień tygodnia: zapłacenie rachunków, wysłanie dokumentów. Ostatnią kategorią jest „Nieważne i niepilne” czyli wszystkie pierdoły które nie mają wartości np. Oglądanie telewizji,  oglądanie ciuchów w galerii handlowej.

Zapisałem cele i co dalej?

Jeśli spisałeś cele to zacznij ich przestrzegać. Pod koniec każdego dnia zapisuj na kolejny i po kilku dniach zauważysz różnicę. Tylko pamiętaj by zapisywać wszystko w notatniku do tego przeznaczonym, wtedy utrwalasz to w pamięci.

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *