Weekend w dwóch klimatach czyli Cieszyn

Cieszyn to małe miasteczko położone jest południowej Polsce. Miasto graniczy z Czechami łącząc tym samym dwa kraje. Dla osób mieszkających na Górnym Śląsku i okolic jest to idealne miejsce do zwiedzenia w weekend.

Od dłuższego czasu o Cieszynie słyszałem dużo dobrych opinii, jako że mieszkam około 90 kilometrów od tego miasta postanowiłem wybrać się we weekend. Wyjazd planowałem już od dłuższego czasu. Sprawdziłem jak najłatwiej i najtaniej można tam dojechać, świetną ceną okazał się Flixbus, zakupiłem bilety z wyprzedzeniem dwutygodniowym który z Katowic kosztował 7zł.
Po około tygodniu od zakupu biletu dołączyła do mnie koleżanka Ania (Którą pozdrawiam :)) i tak 22 września wyruszyliśmy na weekend w podróż.

Pierwszym i obowiązkowym przystankiem był rynek, który otaczają same kamienice a na samym środku znajduję się fontanna z figurą św. Floriana. Po dwóch stronach znajdują się restaurację, my wstąpiliśmy do jednej z nich ma kawę oraz śniadanie.

Rynek Cieszyn

Studnia trzech braci

Kilka minut od rynku w stromej uliczce wybrukowanej kocimi łbami można napotkać na legendarną studnię mówiącą o założycielach miasta. Byli nimi Bolko, Leszko, Cieszko w 810 roku którzy prawdopodobnie spotkali się w tym miejscu po latach.

Studnia Trzech Braci

Cieszyńska Wenecja

Zmierzając w dół uliczki Trzech braci ku przejściu granicznym napotkamy na dzielnicę nazywaną potocznie Wenecja. Przepiękne, ustronne miejsce mające niesamowity klimat znajduje się nad kanałem Olzy „Młynówka”.

Wzgórze zamkowe

Rotunda romańska w Cieszynie to jedną z najstarszych budowli w Polsce. Wizerunek tej rotundy każdy z nas zna, znajduje się na odwrocie banknotu 20-złotowym.
Według legendy została wzniesiona w XI wieku i z początku spełniała funkcję kaplicy grodowej pod wezwaniem św. Mikołaja.

Rotunda św. Mikołaja

Kawałek dalej, po lewej stronie znajduje się punkt widokowy z panoramą na Czeski Cieszyn którą niestety w dużej mierze zaczynają zakrywać drzewa.

Panorama na Czeski Cieszyn

Wieża piastowska

Wieża wzniesiona w XIV wieku mierzy 29m, jedyna ocalała z czterech tego rodzaju budynków otaczających Górny Zamek. Obecnie wieża stanowi punkt widokowy na miasto po obu stronach Olzy.
W środku wieży na każdym z pięter umieszczonych jest kilka tablic przedstawiających historię miasta i zabytków. I w końcu punkt widokowy …

Panorama z Wieży Piastowskiej

Czeski Cieszyn (Český Těšín)

Przyszedł czas na odwiedziny naszych najbliższych sąsiadów czyli Czeski Cieszyn. Granicę oddziela rzeka a nad nią Most Pokoju. Niestety, nie czeka nas dużo atrakcji, turystów praktycznie nie spotkamy a rynek po tej stronie świeci pustkami.

Most graniczny pomiędzy Polskim a Czeskim Cieszynem

Idąc tak bez większego celu czuć klimat który królował w Polsce w latach 90-tych, duża część kamienic w których znajdują się sklepy jest mocno zaniedbana. Na wystawach spotkamy różnego rodzaju produkty z dodatkiem konopii.

Browar Zamkowy Cieszyn

Browar zamkowy Cieszyn

Ostatnią atrakcją którą udało się zwiedzić to był tamtejszy lokalny Browar Zamkowy założony w 1846 roku. Miejsce które można zwiedzać w małych grupkach o wyznaczonym okresie czasowym z przewodnikiem.
Zwiedzanie zaczynamy od pomieszczania w którym znajduje się ekspozycja browaru. Na planszach przedstawiona jest historia najważniejszych wydarzeń tego miejsca jak i etykiety jednych z pierwszych browarów.

Etykiety browaru zamkowego

Kolejne pomieszczenie to Warzelnia, tutaj dowiadujemy się co to jest chmiel i czy jest on nam potrzebny do warzenia piwa.

Następnie przechodzimy do zachowanego tunelu w których dawniej tam chłodzili to co wydobyli w warzelni a później działy produkcji. Pozostałą część pozostawię prawdziwym fanom piwa bo to miejsce na pewno Was zaciekawi.

Serdecznie polecam na zwiedzenie Cieszyna, niestety nie udało mi się zwiedzić wszystkiego a przy następnej okazji ponownie odwiedzę to miasto i okolice.

Brak komentarza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *