Weekend w dwóch klimatach czyli Cieszyn

Cieszyn to małe miasteczko położone jest południowej Polsce. Miasto graniczy z Czechami łącząc tym samym dwa kraje. Dla osób mieszkających na Górnym Śląsku i okolic jest to idealne miejsce do zwiedzenia w weekend.

Od dłuższego czasu o Cieszynie słyszałem dużo dobrych opinii, jako że mieszkam około 90 kilometrów od tego miasta postanowiłem wybrać się we weekend. Wyjazd planowałem już od dłuższego czasu. Sprawdziłem jak najłatwiej i najtaniej można tam dojechać, świetną ceną okazał się Flixbus, zakupiłem bilety z wyprzedzeniem dwutygodniowym który z Katowic kosztował 7zł.
Po około tygodniu od zakupu biletu dołączyła do mnie koleżanka Ania (Którą pozdrawiam :)) i tak 22 września wyruszyliśmy na weekend w podróż.

Pierwszym i obowiązkowym przystankiem był rynek, który otaczają same kamienice a na samym środku znajduję się fontanna z figurą św. Floriana. Po dwóch stronach znajdują się restaurację, my wstąpiliśmy do jednej z nich ma kawę oraz śniadanie.

Rynek Cieszyn

Studnia trzech braci

Kilka minut od rynku w stromej uliczce wybrukowanej kocimi łbami można napotkać na legendarną studnię mówiącą o założycielach miasta. Byli nimi Bolko, Leszko, Cieszko w 810 roku którzy prawdopodobnie spotkali się w tym miejscu po latach.

Studnia Trzech Braci

Cieszyńska Wenecja

Zmierzając w dół uliczki Trzech braci ku przejściu granicznym napotkamy na dzielnicę nazywaną potocznie Wenecja. Przepiękne, ustronne miejsce mające niesamowity klimat znajduje się nad kanałem Olzy „Młynówka”.

Wzgórze zamkowe

Rotunda romańska w Cieszynie to jedną z najstarszych budowli w Polsce. Wizerunek tej rotundy każdy z nas zna, znajduje się na odwrocie banknotu 20-złotowym.
Według legendy została wzniesiona w XI wieku i z początku spełniała funkcję kaplicy grodowej pod wezwaniem św. Mikołaja.

Rotunda św. Mikołaja

Kawałek dalej, po lewej stronie znajduje się punkt widokowy z panoramą na Czeski Cieszyn którą niestety w dużej mierze zaczynają zakrywać drzewa.

Panorama na Czeski Cieszyn

Wieża piastowska

Wieża wzniesiona w XIV wieku mierzy 29m, jedyna ocalała z czterech tego rodzaju budynków otaczających Górny Zamek. Obecnie wieża stanowi punkt widokowy na miasto po obu stronach Olzy.
W środku wieży na każdym z pięter umieszczonych jest kilka tablic przedstawiających historię miasta i zabytków. I w końcu punkt widokowy …

Panorama z Wieży Piastowskiej

Czeski Cieszyn (Český Těšín)

Przyszedł czas na odwiedziny naszych najbliższych sąsiadów czyli Czeski Cieszyn. Granicę oddziela rzeka a nad nią Most Pokoju. Niestety, nie czeka nas dużo atrakcji, turystów praktycznie nie spotkamy a rynek po tej stronie świeci pustkami.

Most graniczny pomiędzy Polskim a Czeskim Cieszynem

Idąc tak bez większego celu czuć klimat który królował w Polsce w latach 90-tych, duża część kamienic w których znajdują się sklepy jest mocno zaniedbana. Na wystawach spotkamy różnego rodzaju produkty z dodatkiem konopii.

Browar Zamkowy Cieszyn

Browar zamkowy Cieszyn

Ostatnią atrakcją którą udało się zwiedzić to był tamtejszy lokalny Browar Zamkowy założony w 1846 roku. Miejsce które można zwiedzać w małych grupkach o wyznaczonym okresie czasowym z przewodnikiem.
Zwiedzanie zaczynamy od pomieszczania w którym znajduje się ekspozycja browaru. Na planszach przedstawiona jest historia najważniejszych wydarzeń tego miejsca jak i etykiety jednych z pierwszych browarów.

Etykiety browaru zamkowego

Kolejne pomieszczenie to Warzelnia, tutaj dowiadujemy się co to jest chmiel i czy jest on nam potrzebny do warzenia piwa.

Następnie przechodzimy do zachowanego tunelu w których dawniej tam chłodzili to co wydobyli w warzelni a później działy produkcji. Pozostałą część pozostawię prawdziwym fanom piwa bo to miejsce na pewno Was zaciekawi.

Serdecznie polecam na zwiedzenie Cieszyna, niestety nie udało mi się zwiedzić wszystkiego a przy następnej okazji ponownie odwiedzę to miasto i okolice.

2 komentarze

2 Comments

    1. Przez Bielsko wiele razy przejeżdżałem a mimo to nigdy nie zwiedziłem tego miasta. Pogoda dopisuję więc rozmyślam nad nowym weekendowym wyjazdem i może rozważę Bielsko będzie dobrym pomysłem 🙂
      Jeśli chodzi o Cieszyn to jest tam o wiele więcej miejsc (np. Muzeum drukarstwa), mi się nie udało wszystkiego zwiedzić bo było nie czynne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *